29.06.2009

The Film Factory Rutgera Hauera w Rotterdamie

Okładka filmu Lecha Majewskiego
Ogród ziemskich rozkoszy
w wersji amerykańskiej
Lech Majewski nasz mistrz od magicznych filmów siedzi w pociągu jadącym do Rotterdamu gdzie został nauczycielem. Lech Majewski, którego filmy na DVD nareszcie można kupić w USA, podjął się pracy jako nauczyciel w niezwykłej zupełnie szkole. Szkoła znajduje się w Rotterdamie, a została założona przez znanego aktora Rutgera Hauera (Nighthawks, Blade Runner, Wanted - Dead or Alive). Cały projekt nosi nazwę Film Factory i gromadzi ludzi z całego świata tak nauczycieli jak i studentów w czerwcu na 10 dni. Każdy z 30 studentów robi film pod okiem jednego z mistrzów, którzy zmieniają się co roku.
Majewski człowiek niezliczonych talentów jako artysta najbardziej zadziwa swoim zasięgiem na cały świat. Przez ostatnie parę lat wystawiał swoje dzieła w najważniejszych muzeach sztuki współczesnej na świecie począwszy od nowojorskiego MOMA przed paru laty, aż do Nowej Zelandii i Irlandii przed paroma tygodniami.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi z ekspozycją Lecha Majewskiego
Jest w ciągłym ruchu. Jeździ po świecie pracując praktycznie wszędzie. Stworzył w ten sposób nie znany w Polsce do tej pory typ artysty międzynarodowego czyli światowego. Mimo tego że "mieszka" w Polsce jednak większość czasu spędza poza krajem. W żaden sposób nie ogranicza się ani do polskiego odbiorcy, ani do osób, z którymi współpracuje. Praca bez granic co w przypadku Lecha Majewskiego to robienie sztuki teatralnej w Niemczech, nauczanie w Holandii, malowanie w USA, montaż filmu w Polsce i w międzyczasie pisanie poezji i komponowanie muzyki. Myślę, że mogę mu nadać tytuł "Ambasadora Polskiej Sztuki". Jest go wszędzie pełno bez względu na to, czy pracuje, czy wystawia.