29.06.2009

Filmy Luksus i Szklana pułapka na XII BiFF


Kadr z filmu Szklanna pułapka
Jarka Sztandery trzydziestodziewięciominutowy film Luksus i piętnastominutowy dokument Szklana pułapka Pawła Ferdeka.
Film Luksus wyświetlany był także na nowojorskim festiwalu polskich filmów Hani Hartowicz kilka tygodni temu. Film otrzymał już nagrodę główną w wysokości 5.000 zł z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Poprzedni fim Jarka Sztandery Po Cud o wyprawie niepełnosprawnych do sanktuarium w Lourdes na południu Francji otrzymał już wcześniej kilka nagród przeznaczonych dla filmów krótkometrażowych. Luksus opowiada o skomplikowanej relacji między pedofilem a jego partnerem.
Szklana pułapka to z kolei tzw, "pierwszy dokument" czyli studencki film Pawła Ferdeka. Ferdek to podróżnik, scenarzysta i reżyser, absolwent wydziału Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, akademii grupy teatralnej Gardzienice i Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
Oba filmy i ich autorzy to dla mnie znak rosnącej niezależności polskich twórców od polskiego przecież małego rynku. Festiwal Brookliński ciepło przyjmowany przez lokalną nowojorską prasę począwszy od New York Times aż po etniczne gazety jak Nowy Dziennik to dobre forum do pokazania światu swoich debiutanckich utworów. W takim miejscu zawsze jest większa szansa bycia zauważonym nawet jak się nie dostanie do Holywood na drugi dzień.
Od 5 do 14 czerwca można się zapoznać z twóczością niezależnych artystów filmowych z całego świata na dorocznym Brooklyn International Film Festival. 
To już XII rok prezentacji niezależnych artystów spoza głównego nurtu i kina komercyjnego na nowojorskim Brooklynie. Mamy dwóch polskich artystów i ich dwa krótkometrażowe filmy do obejrzenia.i więcej ...