29.06.2009

Lubomir Tomaszewski ogniem malowane

Rzeźba Lubka, która została przyjęta
jako logo przez grupę Emocjonalistów
Rzeźby Lubomira Tomaszewskiego budzą bardzo różne reakcje wśród miłośników sztuki, a szczególnie ostatni wynalazek Lubka - ogniem malowanie. Lubomir Tomaszewski dla przyjaciół i artystów po prostu czule Lubek jest artystą nie tyle kontrowersyjnym, co budzącym skrajne emocje wśród kolegów artystów i kolekcjonerów. Jedni mówią ... to nie sztuka to korzenioplastyka ..., czy ... no to co on tam zrobił, przecież znalazł kawałek kamienia i dołożył blachę ...
Nie myślę że jest to aż takie proste choćby dlatego że gdyby było każdy pewnie by chętnie sobie zbudował wielką piękną rzeźbę w swoim ogródku. Nie to jednak jest ważne. Lubek tworzy rzeźby z duszą jego prace prorywają odbiorcę właśnie tym że nie są trudne do zrozumienia, tym że tylko budzą mechanizm skojarzeń i wspomnień w patrzącym na jego prace.
Sztuka Lubka to frajda kiedy się patrzy, to frajda kiedy się postawi "już swoją" w domu to także frajda kiedy się o tym mówi. Prostota skojarzeń form naturalnych, na których Lubek opiera swoje główne konstrukcje zawsze zadziwia i imponuje. Po dołożeniu swoich "trzech groszy" z tych zwykłych kamieni i kawałków drewna wychodzą cuda. Stwory, tancerze, muzycy, zwierzęta, instrumenty i dobre duchy to główna armia Lubka twórczości. Wszystkie rzeźby mają warstwę poetycką, są zawsze co nieco niedopowiedziane, zostawiając miejsce na domyślność i interpretację.Lubek profesor emerytowany, założyciel grupy artystycznej Emocjonaliści, kumpel artystów i przyjaciel kolekcjonerów.
Zaprzyjaźniony od lat z Galerią Skulski w New Jersey właśnie tam obecnie pokazuje swoje dzieła. Galeria należy do Polish Cultural Foundation i jest prowadzona przez od lat z Lubkiem zaprzyjaźnioną znaną malarkę Aleksandrę K. Nowak. Lubek na tej wystawie trwającej od 12 czerwca do 23 lipca pokaże swoje reliefy, malowane ogniem obrazy i naturalnie rzeźby.
Otwarcie wystawy w piątek 12 czerwca o 20:00.

Rzeźba Myśliwy zrobiona z drewna i blachy miedziane


i więcej ....