09.07.2009

ArtHamptons 2009

Warhol Andy, Michael Jackson, 1984. Polimery z sitodrukiem na płótnie. 30 x 26 cali. 
Spodziewany poziom uzyskanej ceny to więcej niż 10.000.000 dolarów. 
Jedziemy do Hamptons w najbliższy weekend na drugie międzynarodowe targi sztuki ArtHamptons 1900-Present.
Od piątku rozpoczynają się drugie międzynarodowe targi sztuki ArtHamptons. Targi ubiegłoroczne były bardzo udane więc organizatorzy posunęli się w tym roku do zaproszenia galerii zpoza Stanów Zjednoczonych zwiększając tym samym ofertę w porównaniu do roku ubiegłego o 33%. Na targach pojawi się 65 galerii z dziełami sztuki o wartości ponad 200.000.000 dolarów. Jest to spora suma, ale należy pamiętać że rejon Long Island zwany Eastendem należy do dużej grupy najbogatszych ludzi tego świata. Tacy ludzie inwestują bardzo duże sumy w dzieła sztuki, choćby dlatego żeby nie trafić na następnego "geniusza" typu "Bernie" i nie stracić wszystkiego, najwyżej jakaś jedna czy druga dobra kopia. Zresztą jak mówi przysłowie kolekcjonerskie, jak nie masz "fałszywki" to znaczy że kolekcja jest licha, albo odziedziczona. Wybór miejsca na tego typu targi sztuki jest więc strzelony w dziesiątkę. Miejscowi kolekcjonerzy nie muszą się więcej włóczyć na drugi koniec świata żeby nabyć następną pozycję do swojej kolekcji.
Większość obiektów na targach jest wyceniona pomiędzy 3.000 a 3.000.000 dolarów. Można powiedzieć sztuka na każdą kieszeń nie tylko dla najbogatszych. Poza głównym nurtem cenowym naturalnie są i inne oferty jak ta z Vered Gallery proponująca portret Michaela Jacksona autorstwa Andy Warhola za około 10.000.000 dolarów.
Wygląda na to że powodzenie targów będzie ogromne. Ludzie ciągle inwestują swoje pieniądze a cóż lepszego może być do znalezienia w obecnej chwili na rynku od zawsze bezpiecznej sztuki. Rynki finansowe inwestycje w nieruchomości i ogólny kryzys gospodarczy plus afery typu "Bernie" spowodowały że publiczność straciła zupełnie na wiele lat zaufanie do tradycyjnych mechanizów inwestycyjnych. Wiele z tych osób będzie poszukiwało dla swoich pieniędzy nowych form i nowych rynków i jednym z nich będzie rynek sztuki. Sztuka jako taka zawsze była świetnym miejscem na wsadzenie kasy, tyle że jest to rynek wymagający odrobiny pasji, bardzo dobrego gustu i przygotowania merytorycznego. Wszystko to nie jest takie trudne ani skomplikowane ale jednak nie w każdym banku siedzi doradca od sztuki, który powie jakie obrazy czy rzeźby kupić w tym miesiącu a jakie w następnym.
Wystawcy na targach ArtHamptons oferują sztukę od 1900 roku po dzień dzisiejszy a więc pokrywa to praktycznie trzy wieki. Będzie to oferta bogata i szeroka w sensie mediów, będzie malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, fotografia, ale także conieco rzemiosła artystycznego i mebli.
Trójka artystów otrzyma na otwarcie targów nagrodę honorową za całokształt twórczości; malarka Jane Wilson (ur. 1924 r.) fotograficy; Elliott Erwitt (ur. 1928 r.) i Lillian Bassman (ur. 1917 r.). Uroczystości dla tłumów rozpoczynają się w piątek (10 lipca w południe) a kończą w niedzielę (12 lipca o 6 wieczorem). Wstęp na teren targów to 20 dolarów dziennie a z każdego dnia dochód zostanie przeznaczony na utrzymanie okolicznych obiektów historycznych. Informacje o wystawcach i jak dojechać oraz kompletny program znajdują się na stronie targów www.arthamptons.com


i więcej ...