26.02.2010

Pacula w TANAKA GALLERY

Alex Emmart właściciel galerii i Aleksandra Pacula
Ostatnia wystawa Aleksandry Pacula jaką odwiedziłem odbyła się zaledwie siedem miesięcy temu. Po pierwsze aktywność wystawiennicza Paculy jest rewelacyjna, a po drugie proces kształtowania charakteru malarskiego nabrał ostatecznych kolorów.
Pacula przybywszy w wieku lat 14 do Stanów Zjednoczonych świetnie się zaadaptowała i do kraju i do formuły jaką dla artystów ten kraj stwarza. Po ukończeniu studiów artystycznych w 2003 roku rozpoczęła swoją drogę do zdobywania świata sztuki. Malarstwo Paculy i jej malarski charakter nabrały przez te kilka miesięcy (kiedy widziałem je poprzednio czyli niecały rok temu) wyraźnej indywidualności i stylistyki, która teraz będzie kojarzona z jej nazwiskiem z ogromną łatwością. Rozedrgane w powietrzu światła wielkiego miasta, wibrujące nocne życie każdego miejskiego składnika. W obrazach Paculy najważniejsze jest rozmachany pędzel i kolor, kolor prawie surowy a rozmach pędzla ogromny, szybki w ciągłym ruchu jak miasto które maluje i w którym mieszka, czyli Nowy Jork. Tu malowanie miejskich pejzaży trafia na kilka problemów i jest bardzo utrudnione wizualnie. Pacula ominęła te trudności i świetnie się z tego wybroniła między innymi tym iż maluje ogromne formaty.
Prace o rozmiarach 60-70 cali (150-177cm) są na porządku dziennym. Duże formaty rozmazane świetlistości ogromnej metropoli artystka znajduje praktycznie wszędzie, na ulicy na budynkach na krawędzi szklanki, na blacie stołu i w powietrzu. Obrazy są niezwykle dekoracyjne, bardzo malarskie i mają niepowtarzalną nowojorską atmosferę molocha w ciągłym pędzie. Paculy technika malarska łączy realizm w którym można rozpoznać miejsca z abstrakcją, która na daje jej obrazom walorów malarskich i dekoracyjnych. Tytuł obecnej wystawy to "Turbulent Utiopia" może właśnie dlatego że to miast jest światłem malowane i aż nie realne z tego powodu. Nie mam cienia wątpliwości że Pacula za parę lat będzie jedną z liczących się na świecie artystek, której obrazy będą poszukiwane na rynku kolekcjonerskim. Rozedrgane oko Paculy i rozpędzony pędzel zawiodą ją do sławy i sukcesu w krótkim bez wątpienia czasie.średnie ceny


rysunki $150 małe obrazy $750 średnie $2400 duże $6000
wystawy w których Pacula obecnie (luty 2010) bierze udział:
19. lutego - 12. marca Mighty Tanaka Gallery SAATCHI GALLERY maj 2009 wystawa trwająca
Anglia Del Veinte Galeria
Hiszpania 23. stycznia - 5. marca C2 Fine Art Gallery show


Cautious Progress, olej na płótnie, 40" x 64", 2010Tumultuous Paradise, olej na płótnie, 60" x 70", 2010