26.02.2010

Xanti Schawinsky odkrywany na nowoAnke Kempkes, właścicielka galerii
i współkurator wystawy
Larry List kurator wystawy

Prace Schawinsky'ego z lat 1940. wystawiła galeria "Broadway 1602". Schawinsky ujrzał światło dzienne dzięki pracy właścicielki galerii Anke Kempkes i współkuratora wystawy Larry'ego List.
Alexander "Xanti" Schawinsky urodził się w Bazylei, jako syn Reginy Bielawskiej i Benjamina Schawinsky. Już w 1924 roku studiował w Weimarskiej szkole Bauhausu z Wassylim Kandinsky, Paulem Klee, Lazlo Moholy-Nagy i Walterem Gropius.
Po przeniesieniu się do Drezna odwiedza często Paryż. Projektowanie graficzne i skrajnie eksperymentalna fotografia stają się dla niego na czas jakiś najważniejsze. Patrząc dzisiaj na fotografie z lat 20. ubiegłego wieku można zobaczyć w nich zapowiedź sztuki później nazwanej OpArt (optical art).

udomowiony, 1943

twarze wojny, 1942Prace Schawinsky'ego charakteryzują się niezwyczajnie nowoczesnym podejściem do tematu, choć należy mu przyznać spory szacunek do starych mistrzów co właśnie świetnie pokazuje wystawa w Broadway 1602 Gallery. Seria rysunków przedstawiających twarze zbudowane z monotematycznych przedmiotów. Raz jest to knstrukcja rusztowania, raz biżuteria innym razem foremki do ciasta a to znów z wiszących na sznurze prześcieradeł.
Schawinsky wystawiał po raz pierwszy w Nowym Jorku w roku 1938. W kolejnych latach wystawia w Stanach Zjednoczonych bardzo dużo w wielu miastach i znanych muzeach. Pracował w zespole projektującym kilka pawilonów na światową wystawę w Nowym Jorku w 1939 roku.
Jego seria grafik "twarze wojny" do dziś robi wrażenie nowoczesnej, ze znakomitą wyobraźnią graficzną, świetnymi skrótami myślowymi i interesującymi rozwiązaniami kolorystycznymi.
Przechodzi przez karierę nauczyciela aby w latach 60 powrócić do Europy gdzie wystawia w wielu miastach i osiada na stałe budując swoją pracownię nad włoskim jeziorem Maggiore. Umiera w roku 1979 w Locarno.
Pokazanie prac Schawinsky'ego w Nowy Jorku po tak długiej nieobecności na rynku amerykańskim jest wielkim wydarzeniem. Galeria Anke Kempkes ma świetną rękę do polskich artystów. Wystawiała już z powodzeniem, Alinę SzapocznikowAngnieszkę Brzezanską i Annę Molską.


i więcej ...

Artyści - kolekcjonerzy - kolekcje