09.12.2010

Program Gali Paderewskiego Białym Krukiem

To już 150 lat od urodzin Ignacego Jana Paderewskiego. Rocznicę tak znakomitą uczciła fundacja Ave Arte organizując Galę w Teatrze Polskim w Warszawie. Program tego koncertu to właśnie "biały kruk". Dlaczego biały kruk? … a dlatego że okazja niezwykła, że nakład niewielki, że informacje nieznane podaje i najważniejsze ma także swoje tajemnice.

Okładka programu koncertu galowego
To już 150 lat od urodzin Ignacego Jana Paderewskiego. Rocznicę tak znakomitą uczciła fundacja Ave Arte organizując Galę w Teatrze Polskim w Warszawie. Program tego koncertu to właśnie "biały kruk". Dlaczego biały kruk? … a dlatego że okazja niezwykła, że nakład niewielki, że informacje nieznane podaje i najważniejsze ma także swoje tajemnice.
Tajemnica zaczyna się od nieplanowanej objętości, czyli magia, a stron mamy 40 i cztery. Do tego jest na okładce jak i na zaproszeniu i dołożonym do programu CD, rysunek o historii nadzwyczajnej. Rysunek przedstawia Ignacego Jana Paderewskiego jako Sfinksa. Był taki czas kiedy media amerykańskie nazywały Paderewskiego "lwem fortepianu" i w tym mniej więcej czasie włoski tenor Enrico Caruso w chwilach wolnych rysował tuzów sceny muzycznej i właśnie narysował "Paderewskiego Sfinksa". Dodatkowego smaku dodaje fakt iż oryginał nabył na aukcji w USA w latach 70. Aleksander Janta i ofiarował go bibliotece Miejskiej w Bydgoszczy, gdzie ufam znajduje się do dnia dzisiejszego.
Mistrz fortepianu, prezydent ministrów - koncert galowy z okazji 150 rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego, to oficjalny tytuł programu. Tu należy dodać resztę karty tytułowej: scenariusz; Wiesław Dąbrowski, Jan Popis; reżyseria: Jarosław Gajewski, Wiesław Dąbrowski
Teatr Polski
wykonawcy:
Chór i orkiestra symfoniczna Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego
przygotowanie chóru: porf. Violetta Bielecka
Violetta Koss - fortepian
Marcin Koziak - fortepian
Zbigniew Raubo - fortepian
Alex Szilasi - fortepian
Mistrzowie ceremonii:

Andrzej Seweryn i Olgierd Łukaszewicz Foto: Fundacja Ave Arte

Strona katalogu z płytą CD zawierającą archiwalne nagrania Paderewskiego 
Foto: Mieczyslaw Mietko Rudek

W tekście możemy znaleźć wiele znakomitych reprodukcji często nieznanych lub zgoła nie publikowanych. Jest tam okładka magazynu Time z cytatem z Paderewskiego "gra na fortepianie jest dużo trudniejsza niż bycie politykiem". Są także reprodukcje testamentu, różnego rodzaju obrazów i rysunków z wizerunkiem mistrza i fotografii z całego okresu życia. Wstęp napisany przez Wiesława Dąbrowskiego jest podpisany przez autora ręcznie. Następnie bardzo sprawnie napisane kalendarium życia Paderewskiego. Po czym reprodukcja testamentu i teksty o pmiętnikach i opis niezwykłej historii prochów artysty. Do tego kilka anegdot. Później opis wystawy fotografii "Serce Paderewskiego" z reprodukcją niepublikowanego rysunku rozmiarów serca po odnalezieniu a przed zaspawaniem go w epitafium autorstwa rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego które znajduje się w amerykańskiej Częstochowie. Po czym biogramy wykonawców, informacje o fundacji Ave Arte i Narodowym Centrum Kultury. Rarytas nie tylko dla bibliofilów, ale także dla melomanów przybywa na końcu programu gdzie białość kruka rośnie do kwadratu wszak otrzymujemy płytę CD z tubowymi nagraniami legendarnych wykonań Chopina.
Ostatnie zdanie w programie to cytat z "Mowy Lwowskiej" Paderewskiego o Chopinie: "Chopin może nie wiedział jakim był wielkim, ale my wiemy, że on wielki naszą wielkością, że on silny naszą siłą, że on piękny naszym pięknem. On nasz, a my jego, albowiem w nim objawia się nasza zbiorowa dusza".
Kto programu nie ma już go pewnie miał nie będzie, na aukcjach się szybko nie pojawi, jest piękny i bardzo biało kruczy.
tu czytaj o Paderewski Gala

i więcej ...