14.10.2011

Tony Becker zbiór rysunków ptasich


Żółty pasek z inskrypcją jak ptaki trafiły do pracowni Anthony Becker
Tony był zawsze związany z naturą. Natura towarzyszy jego sztuce od samego początku, jest dla niego inspiracją i sensem malarskim. Tym razem Anthony zdecydował się na ograniczenie tematyczne, wybrał ptaki. 

Tony w czasie wernisażu oprowadza widzów po swoim ptasim świecie

Koncepcja jest bardzo oryginalna i przejrzysta. Na bardzo długim stole ustawił 12 pudełek ze skoroszytami. Pudełka oznaczone są nazwami miesięcy a każde zawiera tyle skoroszytów ile jest w miesiącu dni. Skoroszyty są w kolorze szarym i czerwonym. Teraz zaczyna się wystawa bo w czerwonych są rysunki z danego dnia ptaków, które Tony znajduje w otaczającym go świecie. Ptaki zawsze są martwe, zabierane do pracowni i tam z modela rysowane, malowane czy bardzo rzadko fotografowane. Po wykonaniu pracy modela, Tony urządza ptakom przyzwoity pochówek. 
To generalnie opis filozofii pracy jaką wybrał Tony. Na ścianie galerii jest żółty pasek naśladujący pas na autostradzie. Na pasku wypisana ręcznie sentencja opisująca ile ptaków w którym roku zostało namalowane. W całości to ponad 40 gatunków i ponad 400 różnych ptaków. 

Jeden z malowanych i jeden z rysowanych ptaków na wystawie

Najbardziej zaskakujące jest to że prace są bardzo malarskie, dekoracyjne i przyjazne. Gospodarzem i przewodnikiem po teczkach z rysunkami w czasie otwarcie był sam Anthony Becker. Artysta bardzo przyjazny i łatwy w kontakcie opowiadający z ogromną sympatią o swojej pasji malowania ptaków. 
Świat ptaków to niezwykle kolorowy świat a więc znakomicie nadający się do malowania. Anthony robi to z pasją i radością, ale w tym samym czasie jest znakomitym rysownikiem i kolorystą. Po pracach widać z jaką łatwością posługuje się kolorem. Nie sprawia mu także problemów zmiana techniki czy sam rysunek. Podchodzi także do swoich prac eksperymentalnie, używając od czasu do czasu sitodruku, czy transparentowych foli na których pojawiają się kolejne kolory jak wyciągi barwne a nakładane jeden na drugi budują pełny obraz na wybranym przez artystę tle. 

Ptak wyciągnięty z teczki rozpościera swoje skrzydła refleksyjnie

Artysta namawia widza do czynnego udziału w tej interesującej koncepcji opisu przemijania świata natury. Każdy żeby zobaczyć rysunek musi go wyjąć z teki i trzymając w ręku z nim obcować. Refleksja przychodzi samorzutnie kiedy wiemy jaka jest procedura artysty doboru swoich modeli do obrazów, ale nie jest to przykra czy okrutna forma. Tak dobrany sposób pozwala na estetyczne i artystyczne doznania. 
Wszystkie ptaki są niezwykle ciepłe i dekoracyjne, przyjemnością jest obcować z taką sztuką na co dzień. Tony zaprezentował na wystawie 128 rysunków, 6 fotografii i jedną grafikę.
Kuratorem wystawy jest Monica Espinel.


średnie ceny na wystawie Anthony Becker "Buckled Wings - Drawing Inventory" 
12"x9" w tym akwarele i rysunki kolorowe to $250
mniejsze lub rysunki tuszem czy ołówkiem to $100
kilka małych rysunków można nabyć po $50

PRZYBYWAJCIE • OGLĄDAJCIE • DO DOMU ZABIERAJCIE

od 5 do 27 października 2011
238 East 24th Street, 1B New York, NY 10010 Tel. 646.265.5508
proszę dzwonić w celu umówienia się


i więcej ...